Raumuo ir jo tonusas

Net 40 proc. mūsų kūno masės sudaro raumenys. Be skersaruožių skeleto raumenų turime ir lygiuosius, kurie yra kraujagyslių ir daugumos organų pagrindas (stemplė, skrandis, žarnynas ir kt.). Taigi, kur bepažvelgtume, visur rasime raumenų. Taikomosios kineziologijos (TK) testavimui naudojame apie 100 raumenų. Tai pagrindinis darbo įrankis. Kaip žinote, raumuo turi tonusą, kuris priklauso nuo nervų sistemos reguliacinių mechanizmų, biocheminių bei kitų fiziologinių veiksnių. TK išskiriami 3 tonuso tipai: a) stiprus – normotoniškas raumuo; b) stiprus – hipertoniškas raumuo; c) silpnas – hipotoniškas. Kiekvienas iš šių tipų mums suteikia pirminę informaciją apie kūne vykstančius procesus. Idealus variantas (kas būna labai retai) – visi testuojamieji raumenys stiprūs – normotoniški. Tokie žmonės pas jus neateis, nes jie, paprasčiausiai, neturės nusiskundimų. Normotonusas – geros sveikatos pagrindas.

Hipertoniškas raumuo – tai raumuo su „padidintu“ tonusu. Kadangi raumens tonusą įtakoja daug struktūrų (alfa, gama motoneuronai, goldžio receptoriai, raumeninės verpstės, juntamieji – motoriniai nervai, nugaros smegenys, smegenėlės, smegenų žievė), tai bet koks šių struktūrų veiklos sutrikimas gali pakeisti raumens tonusą. (Pvz.: nupjovus periferinį nervą įvyks raumens paralyžius – totalus hipotonusas).

Hipotoniškas raumuo – kaip jau supratote, toks raumuo atspindi išreikštą funkcinį ar struktūrinį sutrikimą. Kuo kūne daugiau hipotoniškų raumenų, tuo su rimtesnė problema susiduriame.

Raumuo indikatorius (IR) – tai stiprus – normotoniškas bet kurios kūno vietos raumuo, kurį galime panaudoti testavime.

Asocijuotas raumuo – tai raumuo(enys) kuris (ie) visceromotoriniu ryšiu susijės (ę) su tam tikru organu ir visiškai atspindi to organo funkciją. (Žr. sąrašą).

Kaip nustatyti normotonišką raumenį? Taikomojoje kineziologijoje naudojami keli budai:

  1. Raumeninių verpsčių ištempimas – pirštais suspaudus ir ištempus keletą kartų raumens pilvelį, trumpam laikui raumuo taps hipotonišku. Po 20 – 30 s. raumens tonusas turi vėl tapti normotonišku. (Pav.).
  2. Magneto panaudojimas – TK diagnostikoje dažnai naudojamas magnetas. Uždėjus šiaurinį magneto polių ant raumens pilvelio, normotoniškas raumuo nusilps, ir toks išliks tik kol laikysime uždėtą magnetą. Tai susiję su ląstelės jonų depoliarizacija .
  3. Sedatyvinio taško sudirginimas – kiekvienas raumuo turi savoakupunktūrinį tašką, kurį dirginant trumpam laikui (iki20 – 30 s.) pasiekiame raumens hipotoniškumą. (Žr. priedus).

Hipertoniškas raumuo bus tas, kuris nereaguos nei į vieną iš išvardintų būdų. Toks raumuo netinka kaip RI, bet kartu hipertoniškumą galime panaudoti kaip diagnostinį faktorių.

Kokios yra hipertonuso priežastys? Tai gali būti: stresas, fizinis krūvis, maistas (pvz.: blogos kokybes), vaistai, trauma (fizinė ar emocinė), nervų sistemos ligos, kitų organizmo sistemų bloga veikla ir kt.